"دو جنبه ارزشمند در وجود این جوان تبلور پیدا کرد که هرکدام به تنهایی به نحوی مایه افتخار است. یکی جنبه علم و پیشرفت و تسلط بر کار مهم و حساسی بود که داشتند که بعدی از شخصیت این جوان است و مایه افتخار است. بعد دوم که اهمیتش بیشتر است و آن بعد معنوی و الهی است که آن را برای شهادت آماده می‌کند." (رهبر معظم انقلاب) شهید مصطفی احمدی روشن متولد 17 شهریور سال 1358 در شهر همدان است. او در آزمون سراسری 1377 وارد دانشگاه صنعتی شریف شده و در سال 1381 در رشته مهندسی شیمی از این دانشگاه فارغ التحصیل می‌شود. احمدی روشن در سال 1380 و در دوران تحصیل در پروژه ساخت غشاهای پلیمری برای جداسازی گاز که برای اولین بار در کشور انجام می‌شود همکاری دارد. او در زمان شهادت از نخبگان دانشگاه صنعتی شریف بود که مسئولیت معاونت بازرگانی سایت هسته‌ای نطنز را بر عهده داشت. احمدی روشن زمانی به شهادت می‌رسد که دستیابی ایران به فناوری هسته‌ای به عنوان پروژه ای ملی-تاریخی در حال انجام است. ایران برای کسب رتبه برتر در منطقه در دستاوردهای جانبی فناوری هسته‌ای خود را ملزم به دستیابی به چرخه کامل سوخت هسته‌ای می‌بیند. در این مسیر سایت هسته‌ای نطنز برای غنی‌سازی اورانیوم و مراحل پیشرفته فرآوری هسته‌ای طراحی می‌گردد. غرب برای توقف برنامه هسته‌ای ایران اقدامات خصمانه‌ای چون فروش مواد دستکاری شده، خرابکاری صنعتی و ارسال بدافزار موسوم به استاکس‌نت را در پیش می‌گیرد و سرانجام به ترور دانشمندان ایرانی روی می‌آورد و شهید احمدی روشن قهرمان از کار انداختن ویروس استاکس‌نت می‌شود. سرانجام این جوان دانشمند در تاریخ 21 دی ماه سال 1390 پس از خروج از منزل با انفجار بمبی که یک موتور سیکلت به ماشین وی می‌چسباند به همراه همکارش رضا قشقایی به شهادت می‌رسد. شهید احمدی روشن جوان‌ترین شهید هسته‌ای کشور است.

 

2- معرفی طرح شهید احمدی روشن-بنیاد ملی نخبگان

بنیاد ملی نخبگان با هدف توانمندسازی و مشارکت دانشجویان مستعد برای حل مسائل کشور با اجرای طرح شهید احمدی روشن، توانمندی‌های دانشجویان صاحب استعداد برتر را در جهت شناسایی و حل مسائل واقعی کشور هدایت می‌نماید. در این طرح استادان خبره دانشگاهی و متخصصان برتر صنعتی با شناسایی مسائل و مشکلات اصلی کشور، هسته‌های نخبگانی مسأله محور را با مشارکت دانشجویان برگزیده تشکیل داده و به صورت علمی و تخصصی در قالب طرحی مشخص و در بازه زمانی معین به حل آنها می‌پردازند. اصلی‌ترین اهداف این طرح عبارتند از:

• استفاده از توانمندی‌های دانشجویان مستعد در جهت حل مشکلات جامعه

• هدایت دانشجویان مستعد برای شناسایی مسائل راهبردی کشور

• ایجاد شبکه دانشجویان مستعد و خبرگان دانشگاهی و صنعتی

• افزایش اعتماد دستگاه‌های اجرائی، مراکز علمی و بخش خصوصی به برگزیدگان

• افزایش مهارت‌های اجتماعی و روحیه خودباوری دانشجویان

مستعدین برتر شرکت‌کننده در این طرح می‌توانند از مزایای زیر نیز بهره‌مند شوند:

•دریافتی ماهیانه بیش از مبلغ فن‌یاری در دوره اجرای طرح •تجربه کار تیمی واقعی و بین رشته‌ای

•استفاده از دوره‌های آموزشی عمومی و تخصصی •استفاده از اعتبار هسته پژوهشی زیر نظراستاد خبره

•دریافت امتیاز فعالیت‌های نخبگانی بر اساس نظر استاد خبره تا سقف 100 امتیاز

•استقرار در فضای هم‌افزا در کنار هسته‌های پژوهشی دیگر

•استفاده از شبکه آزمایشگاه‌های راهبردی کشور

•شرکت در اردوهای علمی و فرهنگی

اینفوگرافی مسیر اجرای طرح شهید احمدی روشن

ساختمان شهید شوریده (خیابان آزادی، جنب مسجد دانشگاه صنعتی شریف، پلاک 503)

بروشور طرح شهید احمدی روشن

شیوه‌نامه طرح شهید احمدی روشن

آیین‌نامه پشتیبانی از فعالیت‌های علمی و فرهنگی دانشجویان مستعد تحصیلی کشور

راهنمای اعطای جایزه تحصیلی سال 98-1397

کلیپ آشنایی با طرح شهید احمدی روشن

فرم پروپوزال طرح‌های پیشنهادی

3- معرفی دوره اول طرح

بنیاد ملی نخبگان اولین دوره طرح شهید احمدی روشن را با مشارکت بنیاد نخبگان استان تهران در فروردین سال 1396 اجرا نمود. در این دوره گوشه‌ای از نیازمندی‌های صنایع کشور در قالب 11 مسأله ارائه گردید و جمعی از خبرگان صنعتی و دانشگاهی مسئولیت راهبری حل آنها را برعهده گرفتند. مستعدین برگزیده جوایز تحصیلی، بنا به علاقه و رشته تحصیلی خود دریکی از موضوعات پیشنهادی ثبت‌نام و پس از بررسی و تأیید توانایی‌های ایشان در هسته علمی حل مسئله مشارکت نمودند. در نتیجه اجرای اولین دوره طرح شهید احمدی روشن 7 هسته نخبگانی منسجم تشکیل شد.

آمار شماتیک دوره اول (49 مستعد بر تر در 7 پروژه): گروه‌های تحصیلی/مقاطع تحصیلی/دانشگاه محل خدمت اساتید خبره/تعداد همکاران در طرح

 

 

4- معرفی دوره دوم طرح

دومین دوره طرح شهید احمدی روشن توسط بنیاد ملی نخبگان در بهمن ماه سال 1396 اجرایی گردید. در دومین دوره طرح، استادان خبره دانشگاهی و متخصصان برتر صنعتی مسائل و مشکلات کشور را در رشته‌های علوم پایه، فنی و مهندسی، پزشکی و علوم انسانی در قالب 14 هسته نخبگانی با مشارکت دانشجویان برگزیده تشکیل داده و به صورت علمی و تخصصی در قالب طرحی مشخص و در بازه زمانی معین به حل آنها پرداختند. مستعدین این دوره با شکل‌گیری 13 هسته نخبگانی همچنان در حال ادامه فعالیت‌های پژوهشی خود می‌باشند.

آمار شماتیک دوره دوم (147 مستعد برتر در 13 پروژه): گروه‌های تحصیلی/مقاطع تحصیلی/ تعداد همکاران هر طرح

کلیپ طرح 1

کلیپ طرح 2

 

5- معرفی دوره سوم طرح

سومین دوره طرح شهید احمدی روشن به فضل خداوند در مهرماه 1397 توسط بنیاد ملی نخبگان آغاز شد. در این دوره طرح‌های پیشنهادی اساتید خبره در قالب 63 هسته نخبگانی ارائه شد. وجه ممیزه دوره سوم با دوره‌های قبلی تنوع بیشتر در حوزه‌های تحقیقاتی، افزایش قابل توجه تعداد طرح‌های پیشنهادی و اقبال بسیار خوب این طرح از سوی اساتید دانشگاهی و مستعدین برتر در گروه‌های تحصیلی مختلف بود. همچنین ملاحظات هر طرح شامل شرح کلی موضوع، هدف‌گیری خاص طرح، اهمیت انجام آن برای کشور، کارفرمای احتمالی طرح، کارهای مشابه انجام شده در داخل یا خارج از کشور، نیروی انسانی مورد نیاز و چشم انداز آن توسط اساتید خبره ارائه گردید که منجر به آشنایی دقیق‌تر مستعدین برتر با ابعاد طرح شد. علاوه بر این، برای برخی از پروژه‌ها، فیلمی شامل جزئیات بیش‌تری از طرح پیشنهادی، از زبان اساتید خبره ارائه شد که کمک شایانی به انتخاب بهتر طرح ها می‌نمود. در اولین فراخوان دوره سوم با شکل‌گیری 58 هسته نخبگانی مستعدین برتر فعالیت‌های پژوهشی خود را آغاز کرده‌اند.

آمار شماتیک دوره سوم (402 مستعد برتر در 58 پروژه): گروه‌های تحصیلی/مقاطع تحصیلی/ تعداد همکاران هر طرح

 

6- دوره‌های آموزشی

بنیاد نخبگان استان تهران با هدف ارتقای سطح توانمندی مستعدان برتر همکار در هسته‌های نخبگانی طرح شهید احمدی روشن در مهارت‌های فردی و اجتماعی اقدام به برگزاری کارگاه‌های آموزشی ویژه طرح شهید احمدی روشن نموده است.

کارگاه نقش مذاکره در فرآیند سیاست‌گذاری- 14 و 15 آذر 1397

کارگاه اصول نامه‌نگاری و آیین نگارش-29 آذر 1397

کارگاه مدل کسب و کار-6 و 27 دی 1397

کارگاه هوش هیجانی-13 دی 1397

کارگاه اصول و فنون مذاکره حرفه‌ای-20 دی 1397

کارگاه ارتباط اثربخش-27 دی 1397

کارگاه خلاقیت و ایده‌یابی

کارگاه مدیریت سرمایه و آشنایی با بازار سرمایه

کارگاه مدیریت مالی برای متخصصان غیر مالی

کارگاه مدیریت وبر‌نامه‌ریزی پروژه

کارگاه سخنرانی حرفه‌ای و ارائه موثر

کارگاه مدیریت زمان و استرس

7- فرم‌ها

فرم درخواست جهت اعطای جایزه پژوهشی به مستعدین برتر همکار در هسته نخبگانی (ویژه اساتید خبره)

فرم اعلام مشخصات مستعدین همکار در هسته نخبگانی جهت حضور در ساختمان شوریده (ویژه اساتید خبره)

فرم درخواست همکاری با دیگر نهادها و موسسات (ویژه اساتید خبره)

فرم شرح هزینه‌های طرح (ویژه اساتید خبره)

فرم پروپوزال طرح‌های پیشنهادی (ویژه اساتید خبره)

 

8- سوالات متداول

1. آیا کلیه دانشجویان مشمول جوایز تحصیلی بنیاد ملی نخبگان می‌توانند در این طرح شرکت کنند؟

بله؛ البته دانشجویان کارشناسی سال سوم و چهارم تحصیلی که مشمول جوایز بنیاد ملی نخبگان شده‌اند می‌توانند در این طرح شرکت کنند.

2. نحوه ارزیابی فعالیت های مستعدین در طول دوره به چه صورت است؟

در تمام مدت اجرای طرح احمدی روشن، بازخورد های متعددی از فعالیت‌های مستعد از خبره طرح و راهبر طرح گرفته خواهد شد و گزارش منظمی از رشد توانمندی‌های مستعد در حوزه‌ تخصصی، رفتار گروهی و مشارکت در دوره‌های آموزشی به وی داده خواهد شد. این موضوع در بهبود عملکرد و رشد توانمندی‌ها مستعد را یاری خواهد کرد.

3. نحوه اختصاص امتیاز طرح احمدی روشن به چه صورت است؟

بهره‌مندی از تمام امتیازات طرح احمدی روشن منوط به انجام وظایف معین شده در طول طرح می‌باشد که نظارت بر آن توسط راهبر و خبره انجام می‌گیرد. ارزیابی عملکرد نیز می‌تواند منجر به افزایش و یا کاهش بهره‌مندی از امتیازها و اعتبارات طرح شود. این امتیاز بر اساس درخواست مستعد برتر در طول دوره و با پیشنهاد استاد خبره تعیین و محاسبه می‌گردد.

4. طول مدت پروژه چقدر است؟

طول مدت پروژه معمولا کمتر از یکسال از تاریخ شروع دوره می‌باشد. بر اساس شیوه نامه طرح شهید احمدی روشن، طرح‌ها به گونه‌ای انتخاب می‌شوند که قابلیت پیگیری و ثمردهی در 9 ماه را داشته باشند.

5. آیا باید زمان ثابتی در طول هفته باید برای طرح وقت بگذاریم؟

مستعدین در هر یک از هسته‌ها، 10 تا 15 ساعت در هفته به فعالیت می‌پردازند. حضور در جلسات هفتگی الزامی بوده و حضور در سایر موارد بر اساس نظر استاد خبره تعیین می‌گردد.

6. آیا مکان ثابتی برای فعالیت‌ها در نظر گرفته شده است؟

بله؛ فضای اشتراکی ساختمان شهید شوریده و مجتمع غدیر برای استفاده اعضای هسته‌ها و انجام فعالیت‌ها در نظر گرفته شده است که طبعا رعایت قوانین محیطی آن لازم است. هرچند که الزامی به برگزاری جلسات هسته‌ها در فضای فوق نمی‌باشد.

7. آیا در طول طرح امکان انصراف از طرح وجود دارد؟

بله، البته ضروری است مستعد همکار طرح، یک ماه قبل از انصراف موضوع را به اطلاع استاد راهنما و بنیاد ملی نخبگان برساند.

8. آیا هم زمان کسب اعتبار مالی طرح احمدی روشن، می‌توان از اعتبار آموزش یاری و یا فن یاری استفاده کرد؟

خیر، مستعد تنها یکی از اعتبارات طرح شهید احمدی روشن، فن‌یاری و یا آموزش‌یاری، راتبه تحصیلی و فرصت مطالعاتی را می‌تواند دریافت کند.

9. آیا گذراندن طرح شهید احمدی روشن، باعث کسر خدمت سربازی می‌گردد؟

خیر؛ اما متقاضی می‌تواند با امتیاز کسب شده در این طرح، احتمال بهره‌مندی از طرح سربازی نخبگان را افزایش دهد.

10. آیا فعالین طرح شهید احمدی روشن مشمول تسهیلات بیمه‌ای می‌گردند؟

برگزیدگان طرح شهید احمدی روشن در صورتی که از مشمولین جوایز تحصیلی بنیاد باشند از تسهیلات خدمات بیمه تکمیلی بهره مند می شوند.

11. آیا افرادی که مشمول جایزه تحصیلی بنیاد نخبگان نیستند می‌توانند درطرح شهید احمدی روشن شرکت نمایند؟

بله؛ دانشجویانی که از حیث مجموع امتیازهای کسب شده طبق مقررات شیوه‌نامه مذکور جزء مجموع دوبرابر ظرفیت مشمولان باشند پرونده آنها مورد بررسی قرار می‌گیرد. 12. آیا دانشجویان به طور همزمان می‌توانند در چند طرح مشارکت داشته باشد؟ خیر؛ با توجه به محدودیت زمان، ارزیابی عملکرد و نیز اهمیت اثربخشی حضور دانشجویان در هسته‌های نخبگانی، دانشجویان صرفا در یک طرح می‌توانند مشارکت نمایند.

12. آدرس استقرار تیم‌های همکار در طرح‌شهید احمدی روشن کجاست؟

خیابان آزادی، جنب مسجد دانشگاه صنعتی شریف، پلاک 503، ساختمان شهید شوریده، طبقه 2