سه شنبه 25 تیر 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

دانشگاه‌ها برای رشد خود به بخش خصوصی اعتماد کنند

ستاری در مراسم سی وهفتمین سالگرد تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی:
دانشگاه‌ها برای رشد خود به بخش خصوصی اعتماد کنند

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به اینکه دانشگاه ها باید به ورود و سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه پژوهش و تولید محصولات دانش بنیان اعتماد کنند تاکید کرد فناوری خریدنی نیست بلکه یاد گرفتنی است

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در مراسم سی و هفتمین سالگرد تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی که با حضور محمد مهدی طهرانچی رئیس این دانشگاه برگزار شده بود ضمن تاکید برضرورت ورود بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در حوزه دانشگاه‌ها و پژوهش اظهار کرد:با توجه به اینکه ما نسبت به مردم مسوول هستیم باید در جهت رفع مشکلات آنها گام برداریم و این جز با تغییر روش‌ها و ورود بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در تولید محصولات دانش بنیان امکان پذیر نیست.

رییس بنیاد ملی نخبگان خاطر نشان کرد:در هیچ جای دنیا محصول تولیدی از دانشگاه‌ها خارج نمی شود بلکه تنها با سرمایه گذاری بخش خصوصی بر پژوهش است که محصول تولید می شود زیرا بخش خصوصی بازار و نیازهای آن را می شناسد و جزییات تولید یک محصول مناسب را می داند.

ستاری با اشاره به این موضوع که پول دولتی به باسواد شدن و اشتغال زایی کشور کمک نمی کند گفت:با توجه به هزینه بسیاری که تاکنون در بخش پژوهش کشور انجام شده ما هنوزنتوانسته ایم یک فناوری تولید کنیم و یا یک لایسنس در حوزه نفت داشته باشیم زیرا  که ماهیت فناوری خریدنی نیست بلکه یادگرفتنی است.

وی در ادامه به تغییر مسیرها اشاره کرد و گفت:هیچ کشوری حاضر نیست فناوری خود را به ما منتقل کند پس ما باید در یک حرکت عمومی و خودجوش شیوه‌های گذشته را تغییر داده و مسیر جدیدی در حوزه پژوهش ایجاد کنیم.خروجی دانشگاه‌های ما نباید مشکلات کشورهای دیگر را حل کند،بلکه آنها باید راهگشای مشکلات مردم و کشورخود باشند.

ستاری با اشاره به این موضوع که دانشگاه‌های ما نباید فقط بر پول دولت و شهریه های دریافتی متکی باشند گفت:دانشگاه ها نباید به گورستان تجهیزات تبدیل شوند بلکه باید با همکاری بخش خصوصی و تغییر روند فعالیت و برنامه های خود در جهت پیشرفت کشور گام بردارند.

نیروی انسانی جوان سربازان مبارزه با اقتصاد نفتی

وی خطاب به مسوولان دانشگاه آزاد اسلامی گفت:با توجه به دسترسی شما به نیروی انسانی جوان که هیچ کس نمی تواند آن ها را زمین بزند باید برنده اقتصاد نفتی باشید و از این جوانان به عنوان سربازان مبارزه با این اقتصاد بهره وری کنید.

ستاری درادامه گفت:دانشگاه ها باید به سرمایه گذاری بخش خصوصی و حضور جوانان در این عرصه اعتماد کند و باید زایشگاهی برای فعالیت و آغاز به کار شرکت های دانش محور باشد.درحال حاضر حضور بخش خصوصی در پارک های علم و فناوری ما نسبت به گذشته افزایش بسیار چشمگیری داشته و دربرخی از موارد نسبت 9 به 1 را داریم.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به ایجاد یک اکو سیستم پایش در دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت:دانشگاه‌ها اگر بخواهند تاثیرگذار باشند باید این اکو سیستم را اجرایی کرده و روش‌های قبلی خود را تغییر دهند و توجه داشته باشند که تا به حال کشور با پول فروش نفت اداره نشده که دانشگاه ها نیز بتوانند فقط با پول دولت و شهریه پیشرفت کنند. 

وی افزود:اگر بخواهیم رشد علمی داشته باشیم باید جهت گیری هایمان را عوض کنیم و تهیه یک مقاله هدف ما در پیشرفت و توسعه حوزه علمی و فناوری نباشد.

 

حضور نسل جدیدی از کارآفرینان در حوزه دانش بنیان

ستاری خاطر نشان کرد : درحال حاضر ما حدود 4 هزار و 400 شرکت  دانش بنیان داریم که رقم فروش این شرکت در سال گذشته چیزی حدود 90 هزار میلیارد تومان بوده است و دراصل ما نسل جدیدی از کارآفرینی را معرفی کرده ایم و محیط کسب و کارها را تغییر داده ایم.

رییس بنیاد ملی نخبگان درادامه گفت:دراقتصاد دانش بنیان خام فروشی مساله دارد و باید با استفاده از دانش بومی ارزش افزوده ایجاد کنیم.

 طهرانچی:بخش های پژوهشی دانشگاه آزاد با حمایت های معاونت علمی پیشرفت های چشمگیری داشته است

در ادامه این مراسم طهرانچی رییس دانشگاه آزاد اسلامی نیز از حمایت های معاون علمی و فناوری رییس جمهوری تقدیر و تشکر کرد و گفت:با توجه به حمایت های معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و توجه ویژه به فعالیت های تمامی بخش های پژوهشی دانشگاه آزاد پیشرفت های چشمگیری حاصل شده است.

همچنین در این مراسم با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و رییس دانشگاه آزاد اسلامی از چندین کتاب منتشر شده در حوزه علم وفناوری و آموزش و پژوهش رونمایی شد.

تاریخ انتشار : 1398/03/25
کد : 697
تعداد بازدید: 15

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس بنیاد ملی نخبگان: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601

آدرس بنیاد نخبگان استان گیلان: رشت- میدان بسیج (صیقلان)-کوچه شهید حمیدرضا صادقی- جنب شورای اسلامی شهر رشت کد پستی 34173-41836  تلفن: 33360900-013 دور نگار: 33321611-013 آدرس الکترونیکی: guilan@bmn.ir