سه شنبه 25 تیر 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

با همت بنیاد نخبگان استان گیلان طرح دوست علمی ژنتیک برای دانش‌آموزان پسر در تالش برگزار شد

دکتر اصفهانی:

طرح دوست علمی یک برنامه برای استعدادیابی دانش‌آموزان و زمینه‌ساز استقرار اکوسیستم نخبگانی است

بنیاد نخبگان استان گیلان با همکاری اداره آموزش و پرورش شهرستان تالش، اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان و اداره بنیاد شهید شهرستان تالش، به منظور کشف و شکوفا نمودن استعدادهای تحصیلی دانش‌آموزان و در راستای توسعه آموزش‌های خاص برون مدرسه‌ای؛ ذیل سند راهبردی کشور در امور نخبگان و ارتقای سطح علمی و فرهنگی دانش‌آموزان، "طرح دوست علمی" را در بین دانش‌آموزان منتخب پسر پایه دوم دوره دوم دبیرستان در رشته "ژنتیک" در روزهای 7 و 8 آذر سال جاری در دبیرستان میرزا کوچک خان شهر تالش برگزار نمود.

در ابتدای مراسم افتتاحیه که با حضور دکتر اصفهانی رئیس بنیاد نخبگان استان گیلان، رئیس آموزش و پرورش شهرستان تالش و معاونان ایشان، رئیس اداره استعدادهای درخشان اداره کل آموزش و پرورش استان گیلان، رئیس و معاون اداره بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان تالش، اعضای انجمن اولیا و مربیان، مربیان برنامه ملی شهاب شهرستان و کارشناسان گروه علوم تجربی آموزش و پرورش تالش برگزار گردید، پس از تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط یکی از دانش‌آموزان و پخش سرود ملی جمهوری اسلامی، ابتدا آقای جعفرنژاد مدیر دبیرستان میرزا کوچک خان شهر تالش ضمن خوشامد گویی به حاضران و تشکر از بنیاد نخبگان استان، در خصوص موفقیت‌های کسب شده توسط دانش‌آموزان در سال‌های اخیر، گزارشی ارائه نمود. پس از آن آقای مختاری رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان تالش ضمن خوشامدگویی به حاضرین و مهمانان شرکت کننده و اظهار خرسندی از اجرای طرح دوست علمی ژنتیک در شهرستان تالش، به ظرفیت‌های دانش‌آموزی این شهرستان اشاره کرد و افزود: دانش‌آموزان این شهرستان در آزمون سراسری امسال رتبه‌های خیلی خوبی کسب نمودند. ایشان همچنین از دانش‌آموزان شرکت کننده در طرح دوست علمی خواستند مهارت آموزی را نیز در کنار موضوعات نظری مورد توجه قرار دهند و از فرصت ایجاد شده توسط بنیاد نخبگان استان گیلان نهایت بهره را ببرند. رئیس آموزش و پرورش شهرستان تالش از آقای دکتر اصفهانی جهت عنایت ویژه ایشان به استعدادهای برتر شهرستان تالش تقدیر نمود.

سپس آقای دکتر اصفهانی رئیس بنیاد نخبگان استان گیلان طی سخنانی با اشاره به موضوع شناسایی، توانمندسازی و زمینه‌سازی برای اثرگذاری نخبگان و اشاره به موضوع آموزش‌های خاص برون مدرسه‌ای در "سند راهبردی کشور در امور نخبگان" اهتمام بنیاد نخبگان برای اجرایی سازی مفاد آن را مورد تاکید قرار دادند. ایشان سپس به تشریح اهداف، برنامه‌ها و ماموریت‌های بنیاد ملی نخبگان پرداختند آقای دکتر اصفهانی با تبیین مفهوم نخبگی و فعالیت‌های نخبگانی از دیدگاه سند راهبردی کشور در امور نخبگان، استعدادهای برتر را پویندگان طریق نخبگی تعریف کردند که در صورت توانمند شدن به کمک نهادهای توانمندساز و کسب سایر مهارت‌های زندگی بویژه مزین شدن به "اخلاق نخبگی"، امید مبدل شدن آنان به نخبگان آینده تحقق خواهد یافت. آقای دکتر اصفهانی در بخش دیگری از سخنان خود با شاره به سابقه برگزاری طرح دوست علمی در سایر شهرستان‌های استان شامل رشت، آستانه اشرفیه، لنگرود و بندر انزلی، به تشریح طرح دوست علمی و دستاوردهای مورد انتظار آن پرداختند و از همکاری مسئولان محترم اداره کل آموزش و پرورش استان و شهرستان تالش و خصوصا همکاری شایسته رئیس آموزش و پرورش شهرستان و همکاران ایشان که امکان برگزاری این دوره را فراهم نمودند، تشکر و قدردانی نمودند. ایشان در خطاب به دانش آموزان شرکت کننده اظهار داشتند: حضور مسئولین استانی و شهرستان در این مراسم نشان دهنده اهتمام آنان به سرمایه‌های انسانی بوده و نشان دهنده این است که شما دانش‌آموزان برای نظام و مسئولان نظام مهم هستید. ایشان با معرفی مربیان دوره و ذکر سوابق علمی آنان از دانش‌آموزان شرکت کننده در طرح دوست علمی خواستند، از فرصت فراهم شده در این دو روز بهره کافی را ببرند و پس از اتمام دوره نیز از مشاوره و راهنمایی‌های مربیان ارزشمند دوره در پیشرفت تحصیلی خود استفاده نمایند. ایشان در تشریح اهداف طرح دوست علمی بیان داشتند: همانطوریکه در یک اکوسیستم، کلیه اجزای آن (اعم از زنده و غیرزنده) در تعامل با یکدیگر هستند تا آن مجموعه به تعالی برسد، ما نیز همین تصور را داریم که در یک اکوسیستم انسانی سعی شود یک اکوسیستم نخبگانی بوجود بیاید و با کمک سازمان‌هایی مثل دانشگاه‌ها و آموزش و پرورش و سایر سازمان‌ها افراد مستعد توانمند شوند تا به اثرگذاری برسند. ایشان طرح دوست علمی را دوستی بر مبنای علم دانستند و افزودند: در این طرح شما دانش‌آموزان علاوه بر دوستی با یکدیگر، با مدرسین و مربیان نیز دوست خواهید شد و یک رابطه پایدار مبتنی بر علم بین شما بوجود خواهد آمد و می‌تواند در پیشرفت تحصیلی‌تان موثر باشد. ایشان خطاب به دانش‌آموزان افزودند: مدرسان می‌توانند برای شما الگوهای خوبی باشند. ایشان از دانش آموزان شرکت کننده خواستند ارتباط خود را با اساتید و مستعدان برتر حاضر در طرح که دوستان علمی آنان محسوب می‌شوند، حتی پس از پایان دوره حفظ کنند تا زمینه اثرگذاری آنان در جامعه امکان پذیرتر شود. آقای دکتر اصفهانی با بیان اینکه نظام مقدس جمهوری اسلامی برای بسترسازی رشد و شکوفایی دانش آموزان اهتمام خاص دارد، از دانش آموزان خواستند به جای مطالبه‌گری، باید اثرگذاری و نقش آفرینی خلاقانه در جامعه را مسئولیت اصلی و اول خود قلمداد کنند.

لازم به ذکر است که در این دوره طرح دوست علمی تعداد  70 نفر از دانش آموزان پایه 11 دوره دوم دبیرستان از مدارس شاهد و دبیرستان های مناطق مختلف شهرستان تالش و مناطق روستایی شرکت داشتند که علاوه بر موضوعات ژنتیک توسط مربیان، برنامه های فرهنگی و مذهبی توسط حجت الاسلام آران و فعالیت‌های ورزشی توسط مربی ورزش اجرا شد. 

شهرستان تالش یکی از شهرستان‌های بزرگ غرب استان گیلان در فاصله 98 کیلومتری مرکز استان است که دانش‌آموزان این شهرستان در چند سال اخیر رتبه‌های تک رقمی و دو رقمی در آزمون سراسری را کسب نموده‌اند.

گزارش تصویری

 

 

تاریخ انتشار : 1397/09/10
کد : 448
تعداد بازدید: 82

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس بنیاد ملی نخبگان: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601

آدرس بنیاد نخبگان استان گیلان: رشت- میدان بسیج (صیقلان)-کوچه شهید حمیدرضا صادقی- جنب شورای اسلامی شهر رشت کد پستی 34173-41836  تلفن: 33360900-013 دور نگار: 33321611-013 آدرس الکترونیکی: guilan@bmn.ir