گسترش شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه علوم دریایی ضرورت دارد


دکتر اصفهانی رئیس بنیاد نخبگان استان گیلان گفت: راه‌اندازی شرکت‌های دانش‌بنیان مرتبط با حوزه‌های مختلف علوم و صنایع دریایی یک ضرورت مصرّح در سیاست‌های کلان علم‌و‌فناوری و نقشه جامع علمی کشور و از عوامل مهم در نیل به اقتصاد مقاومتی است.

 

دکتر مسعود اصفهانی؛ رئیس بنیاد نخبگان استان گیلان در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به ضرورت آگاهی یافتن از ظرفیت‌های دریا در حوزه علم‌وفناوری، گفت: شناخت دقیق ظرفیت‌های دریایی کشور، ازجمله دریای خزر از طریق موسسات و سازمان‌های مختلف علمی-پژوهشی موجود قابل احصاء بوده و البته نیازمند بسط و توسعه و بروزرسانی است که این موضوع با همکاری سرآمدان مرتبط با علوم دریایی قابل حصول است.

وی افزود: آنچه مسلم است ظرفیت‌های انسانی و بویژه ظرفیت‌های اجتماعاتی که از آنها با عنوان اجتماعات نخبگانی نام برده می‌شود، می‌توانند نقش بی‌بدیلی در شناسایی ظرفیت‌های وسیع دریایی کشور و همچنین ارائه برنامه‌های متناسب با این ظرفیت‌ها ایفا کنند.

اصفهانی با بیان اینکه علی‌رغم پتانسیل عظیم دریایی کشور، امکان شناسایی و یا بهره‌برداری، تا حد زیادی مغفول مانده است، گفت: الزامات قانونی برای استفاده از این ظرفیت‌ها ناکافی و در برخی موارد با خلاء و فقدان مواجه است. حرکت هدفمند در مسیر بهره‌برداری از ظرفیت‌های دریایی کشور باعث شناسایی نقاط ضعف در قوانین موجود و یا ضرورت وضع قوانین تسهیل‌گر توسط مراجع وضع کننده خواهد شد.

رئیس بنیاد نخبگان گیلان ادامه داد: راه‌اندازی شرکت‌های دانش‌بنیان مرتبط با حوزه‌های مختلف علوم و صنایع دریایی اعم از امنیت دریایی، حمل و نقل کالا و مسافر، شیلات و آبزیان، صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و سایر انواع انرژی‌ها و گردشگری به صورت یک ضرورت مصرّح در سیاست‌های کلان علم‌و‌فناوری و نقشه جامع علمی کشور از مزیت‌های مهم در اقتصاد مقاومتی محسوب می‌شوند.

وی با اشاره به تصویب سند توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی اضافه کرد: هر اندازه حوزه خدمات دریایی و بهره‌برداری از ظرفیت‌های دریا متنوع‌تر و کارآمدتر و البته هماهنگ‌تر با اکوسیستم دریا و محیط پیرامون آن باشد، مزیت نسبی آن افزون‌تر خواهد بود. تصویب سند توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی در شورای اجرایی نقشه جامع علمی کشور و شورای عالی انقلاب فرهنگی و راه‌اندازی ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی در حوزه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از موارد بارز اهتمام دولت به موضوع دریا و فراتر از آن نقش سرآمدان و نخبگان در جهت‌دهی به بهره‌برداری پایدار از مواهب این نعمت خدادادی است.

اصفهانی با تأکید بر لزوم فرهنگ‌سازی در توسعه علوم دریایی، خاطرنشان کرد: فرهنگ‌سازی برای توسعه علوم و صنایع مرتبط با دریا با هدف غایی حفظ و حراست از زیست‌بوم دریاها، از اقدامات اولیه و اساسی فراهم کننده شرایط برای ایجاد اشتغال و توسعه اقتصادی (غیر نفتی) محسوب می‌شود. در همین رابطه بنیاد نخبگان استان گیلان ضمن همکاری با ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و به منظور تامین اهداف یاد شده، با همکاری نهادها و سازمان‌های تخصصی ذی‌ربط استانی، برنامه‌های متنوعی را در سال جاری در دستور کار خود قرار داده است.

وی در پایان به برنامه‌های آتی بنیاد نخبگان گیلان در حوزه علوم دریایی اشاره کرد و گفت: همکاری در اجرای «جشنواره دانش‌آموزی دریا» و «دریا مسیر پیشرفت»، برگزاری مسابقات استانی با هدف فرهنگ‌سازی و معطوف کردن اذهان عمومی به موضوع «توجه به دریا، تعامل با دریا»، برگزاری نشست‌های تخصصی هم‌اندیشی در حوزه‌های مختلف مرتبط با دریا، در نظر گرفتن یک کارگروه تخصصی برای موضوع دریا، همکاری در برگزاری یک «جمعه کارآور» (استارآپ ویکند) با موضوع صنعت، محیط زیست و دریا و همچنین تجلیل از سرآمدان مرتبط با علوم دریایی از جمله این فعالیت‌ها خواهند بود.

تاریخ انتشار : 1398/01/20
کد : 150
تعداد بازدید: 585