بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
  • 1402/02/28 - 10:15
  • - تعداد بازدید: 8
  • - تعداد بازدیدکننده: 8
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

وزیر نیرو خواستار تشکیل شورای مشورتی وزارت نیرو و نخبگان صنعت برق شد

محرابیان هدف از تشکیل شورای مشورتی وزارت نیرو و فعالان صنعت برق را بهره‌گیری از تجارب نخبگان این صنعت دانست.

علی اکبر محرابیان، وزیر نیرو در نشست مشترک با فعالان صنعت برق خواستار تشکیل شورای مشورتی وزارت نیرو و فعالان صنعت برق شد که مورد استقبال نمایندگان صنعت برق در بخش‌های خصوصی و نیمه دولتی حاضر در نشست قرار گرفت.

وزیر نیرو در این نشست با تاکید بر اینکه صنعت برق کشور، صنعت پرافتخاری است و مراحل رشد و پیشرفت خود را به درستی پیموده است، افزود: هم اکنون این صنعت با سه ناترازی مهم یعنی ناترازی در تولید و تقاضا، ناترازی تأمین سوخت و ناترازی اقتصادی و مالی رو به رو است.

وی اضافه کرد: برای رفع این ناترازی ضروری است از تمام ظرفیت‌های موجود استفاده کنیم. برق، زیرساخت توسعه کشور است و تأمین انرژی پایدار مسیر توسعه کشور را تضمین می‌کند.

محرابیان هدف از تشکیل شورای مشورتی وزارت نیرو و فعالان صنعت برق را بهره‌گیری از تجارب نخبگان این صنعت عنوان کرد و افزود: تجارب گذشته ما در برگزاری شوراهای مشورتی بسیار تأثیرگذار بوده است و معتقدیم این نشست‌ها راهگشای بسیاری از مشکلات و مسائل موجود خواهد بود.

وزیر نیرو با بیان اینکه خوشبختانه نگاه امروز دولت و مجلس در موضوع برق و انرژی با واقعیات منطبق است، ادامه داد: این اجماع به وجود آمده است که اگر الزامات این بخش مورد توجه قرار نگیرد، رفاه و توسعه کشور با مشکل مواجه خواهد شد، بنابراین در حل بسیاری از مسائل با ما همراه هستند، هر چند امکانات پیش‌بینی شده همچنان با نیازهای صنعت فاصله دارد.

محرابیان همچنین تأمین برق پایدار را متضمن رشد ۸ درصد کشور در برنامه‌های توسعه عنوان کرد و افزود: ظرفیت‌های موجود در تولید کالا و خدمات نشان می‌دهد که تحقق این اهداف امکانپذیر است و تنها نیازمند تغییر نگاه و تغییر ریل هستیم.

وزیر نیرو در ادامه این نشست پس از طرح نظرات، دیدگاه‌ها و مسائل موجود از سوی فعالان صنعت برق، پیشنهاد تشکیل ۵ کمیته «برنامه»، «تامین مالی»، «اقتصادی»، «پشتیبانی» و «صادرات» را در ذیل شورای مشورتی وزارت نیرو و فعالان صنعت برق مطرح کرد و افزود: درخواست ما این است که فعالان صنعت برق خود در این کمیته‌ها حضور یافته و مسئولیت پیشبرد کار را بپذیرند.

وزیر نیرو تصریح کرد: مسیر اصلاح ساختارهای مالی و برنامه‌ریزی در صنعت برق به مراتب هموارتر از سایر صنایع و نیازمند تغییراتی هدفمند و منطبق با محدودیت‌ها است.در این شورا ما باید هدفگذاری‌هایی داشته و با رفع ۳ ناترازی موجود رشد ۸ درصدی را محقق کنیم.

بنا بر این گزارش، تاکید بر توانمندی صنعت برق در ثروت آفرینی، نیاز به الگوهای تأمین مالی صنعت برق، استفاده از ظرفیت‌های بازار سرمایه، ضرورت هماهنگی هر چه بیشتر بخش دولتی و خصوصی، بازنگری در قراردادهای بخش دولتی با فعالان صنعت برق، استفاده از پتانسیل سرمایه‌گذاری خارجی، تأمین سوخت، اجرای قانون رعایت الگوی مصرف و توجه به توسعه همزمان ظرفیت‌های تولید برق اعم از نیروگاه، پست و خطوط انتقال مباحثی بود که از سوی فعالان صنعت برق مطرح و بر پیگیری آنها در چارچوب کمیته‌های پیشنهادی شورای مشورتی تاکید شد.

  • گروه خبری : SlideShow
  • کد خبر : 165537
کلمات کلیدی
مدیر حسین پور
خبرنگار

مدیر حسین پور

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید