بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
  • 1403/02/26 - 13:38
  • - تعداد بازدید: 64
  • - تعداد بازدیدکننده: 63
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم خبر داد: رشد ۵۰ پله‌ای رتبه فناوری ایران در مدت ۱۰ سال

معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از رشد ۵۰ پله‌ای رتبه فناوری ایران در مدت ۱۰ سال خبر داد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، سجاد محمدعلی نژاد درباره اختلاف رتبه علمی و فناوری ایران اظهار کرد: رتبه‌بندی‌ فناوری بر اساس ۶۳ پارامتر انجام می‌شود.GII نتوانست در برخی از شاخص ها اطلاعات دقیق را به دست آورد و ارزیابی کند. امسال با برنامه ریزی و پیگیری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری این مشکل حل می شود.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز افزود: با این حال ایران در رتبه‌بندی فناوری در آسیای مرکزی و جنوب غرب آسیا پس از هند رتبه دوم را دارد. این موضوع نشان می‌دهد که فناوری ایران جایگاه خوبی در منطقه دارد. همچنین رتبه فناوری ایران در مدت ۱۰ سال، ۵۰ پله رشد پیدا کرده است.

محمدعلی نژاد خاطرنشان کرد: فقط برخی از پارامترهایی که در رتبه‌بندی فناوری مورد توجه قرار می‌گیرد، مربوط به دانشگاه‌ها هستند. برخی از پارامترها به قوانین حوزه کسب و کار و موضوعاتی خارج از دانشگاه‌ها برمی‌گردد. اقدامات دانشگاه‌ها در حوزه فناوری مانند برگزاری جشنواره‌ها م.صر بر پارامترهای خلق فناوری است و اثر خودرا گذاشته است.

معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم تصریح کرد: ایران در برخی از ۶۳ پارامتر رتبه فناوری، اول است. برای مثال در شاخص تعداد دانشجویان علوم پایه و مهندسی، ایران رتبه خوبی دارد. لازم به ذکر است که بسیاری از کشورهای پیشرفته و دارای اقتصاد پایدار هم در رتبه‌بندی‌های فناوری اول نیستند. جایگاه کشور در رتبه‌بندی‌ها تنها معیار تصمیم‌گیری نیست.

وی تاکید کرد: لازم است در مواردی مانند بهبود فضای کسب و کار اقدامات بیشتری انجام شود تا رتبه ایران بهبود پیدا کند. ایران در قوانین مالکیت فکری رتبه خوبی دارد. ولی در حوزه گردش اقتصادی سرمایه‌گذاری‌ صنایع بزرگ در تحقیق و توسعه نیاز به پیشرفت داریم.

  • گروه خبری : SlideShow
  • کد خبر : 171364
کلمات کلیدی
مدیر گیلان
خبرنگار

مدیر گیلان